نیم‌نگاهی به تاریخچه نمایشگاه جهانی کتاب فرانکفورت

13.10.09 |


شهر فرانکفورت در روزهای ۱۴ تا ۱۸ اکتبر میزبان برگزاری بزرگترین نمایشگاه کتاب در جهان است. رابطه‌ی این شهر با نشر و کتاب پیشینه‌ای چندصدساله دارد. یوهانس گوتنبرگ صنعت چاپ را در نزدیکی فرانکفورت اختراع کرد و به ثبت رساند.

نمایشگاه کتاب در سال ۱۹۷۶ به ادبیات آمریکای لاتین پرداخت و در سال ۱۹۷۸ موضوع کودک و کتاب را برگزید. در سال ۱۹۷۸ که مصادف با سی‌امین نمایشگاه کتاب بود، بیش از ۲۰۰ هزار نفر از نمایشگاه دیدار کردند. در این سال برای نخستین بار، جایزه آلمانی ادبیات جوانان ایجاد و اعطا شد.

این نمایشگاه در سال ۱۹۸۰ میلادی به موضوع ویژه ادبیات آفریقای سیاه پرداخت. همین امر و پرداختن نمایشگاه به ادبیات کشورهای جهان سوم، انگیزه‌ای برای ترجمه ادبیات آسیایی افریقایی و آمریکای لاتین را پدید آورد. در سال‌های پس از آن، هر سال نمایشگاه با معرفی آثار ادبی یک کشور یا یک حوزه فرهنگی، نظر دیدارکنندگان را به خود جلب کرده است. امسال سرزمین پهناور و پرجمعیت چین میهمان ویژه‌ی نمایشگاه کتاب است.

استقبال روزافزون

سال ۱۹۹۸ مصادف با پنجاهمین سالگرد برگزاری نمایشگاه کتاب فرانکفورت، ۶۸۰۰ ناشر از ۱۰۵ کشور حضور یافتند و این دوره از نمایشگاه حدود ۲۹۰ هزار نفر دیدارکننده داشت. در این سال دفاتر خارج از کشور نمایشگاه کتاب فرانکفورت، در نیویورک و پکن گشایش یافتند و آلمان در همین سال میهمان افتخاری نمایشگاه کتاب در تایپه بود.

از سال ۲۰۰۱ بخشی از نمایشگاه به کتاب‌های شنیداری یا گویا تعلق گرفته است؛ کتابهایی که از سوی نویسندگان یا گویندگان خوش‌صدا بر روی نوار یا سى‌دى ضبط می‌شوند.

از پنج سال پیش، افزون بر حضور میهمان افتخاری در نمایشگاه، هر سال به موضوع ویژه‌ای نیز پرداخته می‌شود. برای مثال موضوع برگزیده در سال ۲۰۰۲ برابری و عدالت در دوران جهانی شدن بود. چهار سال پیش برای نخستین بار، مرکز بین‌المللی زبان‌ها و ترجمه، برنامه‌ای تخصصی در نمایشگاه را به خود اختصاص داد و همچنین موضوع تازه‌ی فیلم و تلویزیون، به این نمایشگاه راه یافت.

گسترش مرکزهای نامبرده در سال گذشته کاملا چشمگیر بوده و خبرنگاران از کشورهای گوناگون را قادر ساخته که به زبان مادری خود از چند و چون نمایشگاه آگاه شوند و اطلاعات بروز را دریافت کنند.

©abadi-online.com